Čo sú Ovocné košíčky?

Ovocné košíčky sú pomerne rozšírený zákusok, ktorý nechýba v takmer žiadnej slovenskej cukrárni. Skvele sa hodí v letných mesiacoch, pretože sú vďaka ovociu a želatine osviežujúce. Ide o akúsi obdobu francúzskych tartaletiek. Košíčky s ovocím a krémom si mnoho ľudí rado pripravuje aj doma, a to nielen na oslavy a slávnostné príležitosti.

Ovocné košíčky sa skladajú z 3 komponentov. Základ tvorí krehké alebo linecké cesto, ktoré sa upečie v mini kovových formičkách v tvare košíčkov, tie sa potom naplnia sladkým vanilkovým krémom väčšinou z pudingu a masla, ale existujú aj iné druhy náplní, napr. s mascarpone alebo smotanou, v najlepšom prípade aj s tvarohovým krémom. Hore sa potom dávajú malé kúsky ovocia (čerstvého alebo kompótovaného), na ktoré sa nanesie vrstva želatíny, aby nestratili farbu. Najčastejšie sa jedná o kivi, jahody a lesné ovocie (čučoriedky, černice, maliny).

Zdravé ovocné košíčky - recept Bajola

Klasické košíčky s ovocím môžu ale spomaliť tvoje chudnutie

Klasické ovocné košíčky nie sú práve diétne, pretože ako v korpuse, tak v kréme býva nálož cukru a masla, niekedy aj mascarpone alebo smotany, ktoré sú tiež tučné. Cesto je z bielej múky s minimom vlákniny a tuk je v ňom ešte navýšený žĺtkami. Aj samotná želatína sa prisladzuje cukrom. A samozrejme cukor je obsiahnutý aj v ovocí, aj keď to len ten najmenší problém, avšak so zvyškom cukru v korpuse, kréme a želatine už sa množstvo cukru nazbiera.

Zdravé ovocné košíčky majú o 65 % menej kalórií a navyše ťa zasýtia!

Moju odľahčenú fit verziu ovocných košíčkov môžeš maškrtiť aj v redukcii a nepokaziť si formu, ba naopak. Vďaka zníženému obsahu sacharidov, cukru a tuku a dostatočnému obsahu bielkovín ti nielen zaženú chuť na sladké, ale aj ťa zasýtia. Fitness verzia neobsahuje takmer žiadne maslo, žiadnu smotanu či šľahačku, žiadny kalorický cukor< /strong> a napriek tomu chutia ako klasické košíčky s ovocím z cukrárne.

  • o 65 % menej kalórií
  •  viac ako 70 % menej sacharidov, cukru a tuku
  • zvýšený obsah bielkovín
  • bez kalorického cukru
  • o 80 % menej nasýteného tuku

Porovnanie kalorických hodnôt v 100 g Ovocných košíčkov

100 g Klasické ovocné košíčky Moje fit ovocné košíčky
Kalória 263 kCal 93 kCal
Bielkoviny 3 g 5 g
Sacharidy 39 g 11 g
Cukry 20 g 2 g
Tuky 12 g 2 g
Nasýtené tuky 5 g 1 g
Košíčky s tvarohovým krémom - recept Bajola

Myslíš si, že košíčky s ovocím dokáže upiecť iba ostrieľaná cukrárka?

Ak je pre teba cukrárina španielska dedina, žiadny problém, poradím ti nielen, kde zoženieš všetko potrebné, ale hlavne ti na názorných foto postupoch krok za krokom ukážem, ako na to. Naučíš sa pripraviť fit linecké cesto na základ košíčkov, chutný odľahčený vanilkový krém do ovocných košíčkov aj želatínu bez cukru. Zvládnu to dokonca aj chlapi! 😀

Už nečakaj ani minútu a upeč si jednoduché a rýchle fit ovocné kocky košíčky bez cukru a tuku hneď teraz!

Košíčky s ovocím foto postup

Recept na ovocné košíčky vo fit verzii

Presný recept a foto návod na tento zákusok nájdeš v UKÁŽKE z mojej e-kuchárky Fitness domáca cukráreň spoločne s mnohými ďalšími tradičnými českými zákuskami vo fitness podobe.

Získať recept