Čo sú Laskonky?

Laskonky patria medzi tradičné a typicky české a slovenské zákusky predávané hlavne v cukrárňach, ktoré sa skvele hodia ako dezert ku káve, rodinné stretnutia a oslavy, vr. Vianoc. Jedná sa o akúsi obdobu francúzskych makrónok, ktoré sa tiež pečú z bielkov a zlepujú krémom. Laskonky majú oválny tvar, ktorý sa dosahuje pomocou špeciálnej plastovej alebo silikónovej šablóny.

Základ cesta tvoria bielky, cukor a orechy, prípadne kokos, ktorý sa začal používať ako lacnejšia náhrada orechov. Laskonky sa nepečú, ale sušia pri nízkej teplote, aby si zachovali bielu farbu. Výška upečeného cesta by mala byť 4 – 5 mm. Spájajú sa vždy 2 plátky laskoniek k sebe pomocou krému rôznych druhov, najčastejšie s obsahom masla, smotany, karamelu, orechov alebo kávy. A niekedy sa tiež polievajú rozpustenou čokoládou.

Zdravé laskonky bez cukru - recept Bajola

Klasická Laskonka môže ale spomaliť tvoje chudnutie

Aj keď cesto klasickej laskonky tvorí bielky, je v ňom veľká nálož cukru. A nemalá nálož cukru je aj v kréme, ktorého základ tvorí buď maslo alebo smotana. Navyše tento tuk je prevažne nasýtený, takže tvojej línii ani zdraviu klasická laskonka veľmi neprospeje.

Fitness Laskonky majú viac ako o 70 % menej kalórií a navyše ťa zasýtia

Moju odľahčenú fit verziu Laskonek môžeš maškrtiť aj v redukcii a nepokaziť si formu, ba naopak. Vďaka navýšenému množstvu bielkovín a zredukovanému cukru ti nielen zaženie chuť na sladké, ale aj ťa zasýti. Naučím ťa dokonca fitness kávový krém úplne bez tuku a cukru. Fitness verzia laskoniek neobsahuje žiadnu smotanu ani maslo a žiadny kalorický cukor a napriek tomu chutia ako klasické Laskonky.

  • o 77 % menej kalórií 
  • 2x viac bielkovín 
  • bez kalorického cukru
  • o 75 % menej tuku
  • o 99 % menej nasýteného tuku

Porovnanie kalorických hodnôt v 100 g Laskoniek

100 g Klasické laskonky Moje fitness laskonky
Kalória 491 kCal 113 kCal
Bielkoviny 4 g 8 g
Sacharidy 56 g 14 g
Cukry 50 g 3 g
Tuky 28 g 7 g
Nasýtené tuky 14 g 1 g
Fit laskonky bez cukru - recept Bajola

Myslíš si, že Laskonky dokáže upiecť iba ostrieľaná cukrárka?

Ak je pre teba cukrárina španielska dedina, žiadny problém, poradím ti nielen, kde zoženieš všetko potrebné, ale hlavne ti na názorných foto postupoch krok za krokom ukážem, ako na to. Naučíš sa pripraviť nielen samotné korpusy laskoniek, ale aj diétny kávový krém úplne bez tuku a cukru. A zvládnu to dokonca aj chlapi!

Už nečakaj ani minútu a upeč si nízkokalorické fitness Laskonky hneď teraz!

Fitness laskonky - foto postup

Recept na fit Laskonky bez tuku a cukru

Presný recept a foto návod na tento fitness zákusok nájdeš v mojej e-kuchárke Fitness domáca cukráreň spoločne s mnohými ďalšími tradičnými českými zákuskami vo fitness podobe.

Chcem tento recept