Z čoho sa vyrába zmrzlina?

Zmrzlina je studená sladká pochutina, ktorá sa najviac konzumuje v lete. Existujú rôzne druhy zmrzliny. Hlavnou zložkou býva smotana (šľahačka), mlieko, rastlinný tuk, voda alebo ovocie. Medzi ďalšie prísady patria žĺtky, maslo, cukor, umelé ochucovadlá a farbivá, preto môže kupovaná zmrzlina chutiť umelo. Podáva sa najčastejšie vo forme kopčekov alebo točená v oblátkovom kornúte.

Fitness zmrzlina čokoládová - recept Bajola

Klasická čokoládová zmrzlina môže ale spomaliť tvoje chudnutie

Klasická talianska smotanová zmrzlina nemá síce vďaka mliečnym výrobkom až taký nízky obsah bielkovín, zato má nálož tuku a cukru, takže žiadna diétka. Kľúčovou ingredienciou je totiž tučná smotana alebo plnotučné mlieko a tuk sa ešte niekedy navyšuje žltkami a maslom. To všetko samozrejme osladené nutnou dávkou cukru. Ešte horšia situácia je ale s bežnými zmrzlinami predávanými v cukrárňach, kaviarňach či stánkoch a kupovanými, ktoré sa vyrábajú z lacnějších rastlinných tukov, aróm, farbív a konzervantov.

Fitness čokoládová zmrzlina má o 44 % menej kalórií a navyše ťa zasýti!

Moju odľahčenú fit verziu čokoládovej zmrzliny môžeš maškrtiť aj v redukcii a nepokaziť si formu, ba naopak. Vďaka zníženému obsahu sacharidov, cukru a tuku a dostatočnému obsahu bielkovín aj vlákniny ti nielen zaženie chuť na sladké, ale aj ťa zasýti. Fitness verzia neobsahuje tučnú šľahačku, žĺtky, maslo ani žiadny kalorický cukor a arómy a napriek tomu chutí ako klasická čokoládová zmrzlina.

  • o 44 % menej kalórií
  • 3× viac bielkovín
  • 2× viac vlákniny
  • o polovicu menej sacharidov
  • o 87 % menej cukru
  • o tretinu menej tuku
  • o polovicu menej nasýteného tuku

Porovnanie kalorických hodnôt v 100 g čokoládovej zmrzliny

100 g Klasická čokoládová zmrzlina Moja fitness čokoládová zmrzlina
Kalória 216 kCal 121 kCal
Bielkoviny 3 g 9 g
Sacharidy 27 g 16 g
Cukry 22 g 3 g
Tuky 10 g 7 g
Nasýtené tuky 8 g 4 g
Zdravá zmrzlina bez cukru - recept Bajola

Je na prípravu fitness zmrzliny nutný výrobník zmrzliny – zmrzlinovač?

Domácu zmrzlinu je možné síce pripraviť len pomocou mixéra a mrazničky, ale výsledok nikdy nebude taký super ako pomocou špeciálneho výrobníka zmrzliny. je elektrický prístroj, ktorý zmrzlinu veľmi dôsledne mieša a zároveň ju mrazí. Aby mala totiž zmrzlina ideálnu konzistenciu musí sa často premiešavať, inak sa v nej urobia kryštáliky vody. Čím viac a častejšie sa mieša, tým je zmrzlina krémovejšia a hladšia. Aby si dosiahla rovnaký efekt bez zmrzlinovača, musíš zmrzlinu pravidelne vyťahovať z mrazničky a premiešavať ju.

Myslíš si, že dobrú zmrzlinu dokáže pripraviť iba ostrieľaná cukrárka?

Ak je pre teba cukrárina španielska dedina, žiadny problém, poradím ti nielen, kde zoženieš všetko potrebné, ale hlavne ti na názorných foto postupoch krok za krokom ukážem, ako na to. Naučíš sa pripraviť nielen výbornú čokoládovú fit zmrzlinu, ale aj svetlé a tmavé kornúty bez cukru. Zvládnu to dokonca aj chlapi! 😀

Už nečakaj ani minútu a urob si jednoduchú a rýchlu domácu čokoládovú zmrzlinu bez cukru a zníženým obsahom tuku hneď teraz!

Fit zmrzlina nízkotučná - foto postup

Recept na domácu čokoládovú zmrzlinu aj kornúty bez cukru

Presný recept a foto návod na tento fitness zákusok nájdeš v mojej e-kuchárke Fitness domáca cukráreň spoločne s mnohými ďalšími tradičnými českými zákuskami vo fitness podobe.

Chcem tento recept