Čo sú štafetky?

Štafetky patria medzitradičné a typicky české zákusky, aj keď dnes už skôr retro zákusky, pretože sa predávali v cukrárňach hlavne v minulosti, teraz už na ne narazíš podstatne menej. Skvele sa hodí ako dezert ku káve, rodinné stretnutia a oslavy, vr. Vianoc ako vianočné pečivo.

Štafetky majú buď hranatý tvar kocky alebo sa rolujú do tvaru valčekov – roládok.

Základ cesta, ktorému sa hovorí bezé, tvoria bielky, cukor a orechy, prípadne kokos, ktorý sa začal používať ako lacnejšia náhrada orechov. Z cesta sa upečie veľmi tenký plát, čo je na celom procese najzáludnejšie, pretože plát sa môže lámať. Chrumkavé krusty na povrchu plátov je dosiahnuté posypaním povrchu cesta práškovým cukrom cesto pred upečením.

Tenké pláty sa vrstvia na seba väčšinou v 4 vrstvách a premazávajú máslovým krémom s prídavkom mletej kávy a cukru. Zlepené pláty sa potom nakrájajú na obdĺžniky alebo štvorce a namáčajú diagonálne v čokoláde zmiešané s tukom. Ak sa tvoria valčeky, tak sa jeden veľký plát natrie krémom a potom zroluje do valčeka, nakrája a do čokolády sa namáčajú konce roládok.

Fit štafetky bez cukru - recept Bajola

Klasická Štafetka môže ale spomaliť tvoje chudnutie

Aj keď cesto na klasické štafetky tvoria bielky, je v ňom veľká nálož cukru a tuk z orechov. A nemalá nálož cukru je aj v kréme, ktorého základ tvorí maslo . Navyše tento tuk je prevažne nasýtený, takže tvojej línii ani zdraviu klasická štafetka veľmi neprospeje.

Fitness Štafetky majú o 65 % menej kalórií a navyše ťa zasýtia

Moju odľahčenú fit verziu štafiek môžeš maškrtiť aj v redukcii a nepokaziť si formu, ba naopak. Vďaka navýšenému množstvu bielkovín a vlákniny a zredukovanému cukru ti nielen zaženie chuť na sladké, ale aj ťa zasýti. Naučím ťa aj fitness kávový krém úplne bez tuku a cukru a 2 druhy čokoládovej fit polevy. Fitness verzia štafiek neobsahuje žiadne maslo a žiadny kalorický cukor a napriek tomu chutia ako klasické Štafetky.

  • o 65 % menej kalórií
  • takmer 2x viac bielkovín
  • o 90 % menej cukru
  • o 73 % menej tuku
  • 5x menej nasýteného tuku
  • 3x viac vlákniny

Porovnanie kalorických hodnôt v 100 g Štafetek

100 g Klasická štafetky Moje fitness štafetky
Kalória 368 kCal 129 kCal
Bielkoviny 5 g 8 g
Sacharidy 41 g 20 g
Cukry 28 g 3 g
Tuky 22 g 6 g
Nasýtené tuky 10 g 2 g
Zdravé štafetky bez cukru - recept Bajola

Myslíš si, že Štafetky dokáže upiecť iba ostrieľaná cukrárka?

Ak je pre teba cukrárina španielska dedina, žiadny problém, poradím ti nielen, kde zoženieš všetko potrebné, ale hlavne ti na názorných foto postupoch krok za krokom ukážem, ako na to. Naučíš sa pripraviť nielen korpusy na štafetky, ale aj 2 druhy diétneho kávového krému úplne bez tuku a cukru, a celé dielo spojiť dohromady. A zvládnu to dokonca aj chlapi!

Už nečakaj ani minútu a upeč si nízkokalorické fitness Štafetky hneď teraz!

 Fitness štafetky - foto postup

Recept na fit Štafetky bez cukru

Presný recept a foto návod na tento fitness zákusok nájdeš v mojej e-kuchárke Fitness domáca cukráreň spoločne s mnohými ďalšími tradičnými českými zákuskami vo fitness podobe.

Chcem tento recept