Ingrediencie na fit chia marmeládu

Zdravá chia marmeláda - domáci recept Bajola

Chceš ušetriť za orechy, sladidlá a múky? Kde kúpiť lacno

Postup receptu – ako urobiť zdravú marmeládu bez cukru

  1. Mrazené ovocie nechaj rozmraziť a roztlačte vidličkou čo najviac dohladka, prípadne môžeš nechať kúsky ovocia.
  2. Čerstvé ovocie umy, nakrájaj a var v hrnci na strednom plameni, kým sa nezačne rozpadať a bublať. Občas premiešaj. Trvá to pár minút. Ak by sa začalo pripaľovať, prilej trošku vody. Odstav z platne a pomocou stúchadla na zemiaky roztlačte do požadovanej konzistencie. Ak chceš džem s kúskami ovocia, tak nechávaj kúsky ovocia. Ak chceš hladkú marmeládu, tak roztlač poriadne alebo môžeš aj rozmixovať ponorným mixérom. Druhou možnosťou je čerstvé ovocie nevariť, ale iba ho rozmixovať v mixéra so sekáčikom. Avšak touto metódou mi potom výsledok nepríde tak chutný a ideálne konzistentný.
  3. Do ovocnej zmesi nasypaj chia semienka, premiešaj a nechaj napučať cca 10 – 20 minút, čím dôjde k zahusteniu a vznikne fit marmeláda / džem. Ja nechávam napučať v chladničke cez noc.
  4. Každé ovocie je inak šťavnaté, takže výsledná konzistencia môže byť zakaždým trochu iná. Napríklad ananás je šťavnatejší ako jahody, takže v uvedenom pomere vznikne redšia marmeláda. Začni uvedeným pomerom surovín a ak chceš hustejšiu konzistenciu, pridaj 1 lyžičku chia semienok navyše, počkaj, kým napučia, a potom prípadne pridaj ďalšie, kým nedosiahneš požadovanú konzistenciu.
  5. Akonáhle je marmeláda / džem hotová, ochutnaj a podľa chuti prislaď sladidlom bez kalórií alebo čakankovým sirupom, ak je to potrebné. Niektoré druhy ovocia sú sladšie, niektoré kyslejšie, napr. maliny je potrebné prisladiť.
  6. Chia marmeládu / džem môžeš použiť na premazanie fitness perníka alebo na iné dezerty, do kaší, jogurtu , na vafle, lievance alebo natrieť na celozrnný toastový chlieb apod. Na zlepovanie neodporúčam, pretože v tejto marmeláde nie je žiadny konzervant a veľmi dlho nevydrží. Avšak môžeš skúsiť dať do zaváracích pohárov a sterilizovať ako normálnu marmeládu, toto som neskúšala, ale mohlo by to fungovať pre dlhšie skladovanie.
  7. Skladuj v chladničke a spotrebuj čo najskôr. V chlade vydrží 1 – 2 týždne.
  8. Nutričné hodnoty sú uvedené na mrazené maliny a sladidlo bez kalórií.
  9. 💚 Chceš jedálničky nielen na chudnutie z mojich receptov alebo inšpiráciu čo zdravého a fit variť? Všetko a oveľa viac nájdeš v mojej tlačenej aj PDF knihe Fit bez diét 👉 Omrknúť knihu

Domáca chia marmeláda džem - postupZdravý chia džem bez cukru - domáci recept Bajola