Ingrediencie na fit tvarohový chlieb naan (pita)

 • 300 g celozrnná pšeničná múka
 • 275 g hladkej pšeničnej múky bielej
 • 10 g sušeného droždia
 • 300 ml teplej vody
 • 200 g riedkeho odtučneného tvarohu alebo gréckeho jogurtu (ak nemáš riedky, narieď ho nízkotučným mliekom, cca 100 g tvarohu a 100 ml mlieka)
 • 0,5 lyžičky soli (3 g)
Zdravá celozrnná pita - recept Bajola

Postup receptu – ako upiecť zdravý pita chlieb (naan)

 1. Všetky ingrediencie vytiahni z chladničky hodinu vopred, aby sa zahriali na izbovú teplotu.
 2. Zmiešaj oba druhy múky a sušené droždie.
 3. Pridaj tvaroh, premiešaj, osiel a potom postupne prilievaj vodu tak, aby sa vytvorilo nelepivé cesto. Vody môžeš potrebovať menej alebo viac, záleží na vodnatosti tvarohu.
 4. Až budeš mať základnú konzistenciu, miesť buď vareškou v mise medzi kolenami podberaním od seba k sebe alebo na doske rukami otáčaním cesta v štvrtotáčkach v smere hodinových ručičiek, zadný okraj cesta vždy prehni doprostred a pritlač. Hnetenie trvá minimálne 10 minút. Prácu si uľahčíš použitím kuchynského robota
 5. Dobre prepracované cesto prikry potravinárskou fóliou a kuchynskou utierkou a nechaj na teplom mieste kysnúť cca 1 hodinu. Cesto by malo zdvojnásobiť svoj objem. Na uľahčenie môžeš použiť urýchľovač kysnutia.
 6. Vykynuté cesto rozdeľ na 6 častí a vytvaruj z nich okrúhle bochníčky. Tie hneď prikry potravinárskou fóliou a utierkou, nech neosychajú.
 7. Rozohrej si panvicu alebo platničku.
 8. Vezmi jeden bochník a rozvaľkaj ho na okrúhlu placku vysokú zhruba pol centimetra.
 9. Vyválenú placku opekaj nasucho na panvici cca 3 – 5 minút z každej strany, kým povrch nezačne zlátnuť a tvoriť oká.
 10. Potom postupne vyváľaj opečte všetky ostatné bochníčky.
 11. Hotové pita placky nechaj úplne vychladnúť a potom ich skladuj v uzavretej nádobe v chladničke. Pred podávaním vždy nahrej v mikrovlnnej rúre.
 12. Doporučujem jesť s cottage syrom alebo gréckymi tzatzikmi, ale môžeš si na ňu naukladať aj šunku či mäso , syr a zeleninu.
 13. 💚 Chceš jedálničky nielen na chudnutie z mojich receptov alebo inšpiráciu čo zdravého a fit variť? Všetko a oveľa viac nájdeš v mojej tlačenej aj PDF knihe Fit bez diét 👉 Omrknúť knihu

 Celozrnná pita - foto postupFit tvarohová pita - recept Bajola