Ingrediencie na fit gumových medvedíkov zo želatíny

Červené želatínové cukríky – srdiečka – 65 ks

Žlté želatínové cukríky bez cukru – medvedíky – 100 ks

 • 7 g želatíny v prášku číre
 • 20 ml studenej vody
 • 80 ml horúcej vody
 • 5 g BCAA bezfarebnej alebo žltej farby (možno nahradiť sladidlom bez kalórií)
 • pár kvapiek žltého farbiva
Fit domáci gumoví medvedíci bez cukru - recept Bajola

Postup receptu – ako urobiť domáce gumové cukríky bez cukru

 1. Želatínu zalej 20 ml studenej vody, rozmiešaj a potom zalej 80 ml horúcej vody. Pozor, nech nie je úplne vriaca, nemala by mať viac ako 90 °C, inak nestuhne. Môžeš keď tak použiť digitálny kuchynský teplomer.
 2. Dobre rozmiešaj, až sa želatína úplne rozpustí, pridaj BCAA a pár kvapiek farbiva. Pokiaľ nebudeš dávať BCAA, tak oslaď sladidlom bez kalórií. Môžeš použiť aj rôzne ochutené Flavdrops kvapky.
 3. Na gumové srdiečka aj medvedíky som použila mini silikónovú formu. Avšak bonbóniky sú naozaj miniatúrne, preto skôr odporúčam kúpiť formičky s väčšími tvarmi alebo želatínu naliať do väčšej formy a potom z nej tvary vykrájať vykrajovačom, pokiaľ sa nechceš priplatiť s drobnými tvarmi.
 4. Tekutínu natiahni do pipety (je súčasťou silikónových formičiek) a postupne striekaj do formičiek. Potom nechaj formičky stáť v izbovej teplote asi 30 minút a potom presuň stuhnúť do chladničky, odporúčam cez noc. Druhý deň vytiahni z chladničky a hneď z formičiek vylúpni. Ak ich necháš stáť v izbovej teplote veľmi dlho, už nebudú tak držať tvar.
 5. Želatínové cukríky odporúčam skladovať v chladničke, inak nebudú také tuhé. Želatína sa teplom rozpúšťa a keďže do cukríka nepridávame žiadne stužovače a éčka, nejde s nimi zaobchádzať rovnako ako s kupovanými.
 6. Nutričné hodnoty sú uvedené na verzii s BCAA.
 7. Nezabudni si prečítať poznámky nižšie.
 8. 💚 Chceš jedálničky nielen na chudnutie z mojich receptov alebo inšpiráciu čo zdravého a fit variť? Všetko a oveľa viac nájdeš v mojej tlačenej aj PDF knihe Fit bez diét 👉 Omrknúť knihu

Fitness domáci gumoví medvedíci foto postupFit gumoví medvedíci bez cukru domáci recept BajolaFitness domáce gumové cukríky bez cukru recept BajolaFitness želatínové cukríky bez cukru recept Bajola

Poznámky k receptu – BCAA gumové medvedíky bez cukru

 • Odporúčam naštudovať môj článok o želatine a ako s ňou pracovať. Existuje viacero spôsobov prípravy želatíny a viac druhov a môžeš ju pripraviť aj bez platne – pomocou mikrovlnnej rúry alebo varnej kanvice.
 • Miesto vody môžeš použiť inú tekutinu, napríklad 100% džús alebo šťavu, potom si ale dávaj pozor na sladkosť ostatných prísad, nech to nie je presladené.
 • Nedávaj do želatíny zložky, ktoré bránia jej tuhnutiu, ide najmä o prísady obsahujúce alkohol, kyseliny a soľ, napr. kyselina citrónová alebo nepovarená ananásová šťava.
 • Zatiaľ som netestovala, či je možné pridať citrónovú šťavu na okyslenie. Ak vyskúšaš, daj vedieť do komentára, či želatína stuhla alebo nie.
 • Každé BCAA má inú sladivosť, takže ho daj radšej menej a potom postupne pridávaj.
 • Ak použiješ na zafarbenie šťavu z červenej repy alebo malinovú šťavu, tak nezapomeň túto tekutinu sčítať s ostatnou tekutinou, teda celkom je potrebné zmiešať želatínu so 100 ml tekutiny vr. týchto zafarbovadiel.
 • Forma na medvedíkov má obsah 1 ml/medvedík. Forma na srdiečka má obsah 1,5 ml/srdiečko. Z jednej várky (100 ml) teda vznikne 100 medvedíkov alebo 65 srdiečok.