Obsah
Cvikla pre zdravie aj chudnutie
Cvikla je sama o sebe pomerne sladká, pretože obsahuje na rozdiel od iných druhov zeleniny vyššie množstvo sacharidov a cukru. Preto má aj o niečo vyššiu energetickú hodnotu, ale aj napriek tomu je vďaka svojim nutričným vlastnostiam skvelým pomocníkom pri chudnutí. Obsahuje totiž nielen množstvo vitamínov a minerálov, ale aj bielkoviny, cennú vlákninu a vodu.
Nutričné hodnoty v 100 g cvikle
Energia | 45 kCal |
Bielkoviny | 2 g |
Sacharidy | 10 g |
Cukry | 7 g |
Tuky | 0 g |
Vláknina | 3 g |
Prečo cviklu tepelne upravovať
Surová cvikla je tvrdá a chuťovo žiadna veľká sláva. Tepelnou úpravou zmäkne a zvýrazní sa a zjemní jej chuť.
Varená cvikla je lepšie stráviteľná a telo z nej lepšie využije minerálne látky. Síce ako každá iná zelenina stráca tepelnou úpravou časť vitamínov, ale straty môžeš minimalizovať tým, že budeš cviklu tepelne upravovať vcelku aj s neporušenou šupkou a šupku ošúpeš až po vychladnutí. Ak do štruktúry buľvy akokoľvek zasiahneš pred varením či pečením, budú cenné látky unikať viac.
Najlepšiu chuť cvikly dosiahneš pečením alebo grilovaním, najpohodlnejšie je uvariť cviklu vo vode. Obľúbené je tiež nakladanie a zaváranie a cviklu možno dokonca aj usmažiť, ale táto úprava nie je práve fit.
Na čo využiť pyré z cvikly
- Do nátierok
- Do sladkých mňamiek – pri pečení buchiet, koláčov, muffinov, tort, cookies a prakticky čohokoľvek sladkého.
- K zafarbovaniu – obrovské plus cvikly je jej sýta červená farba, ktorá úplne neskutočným spôsobom zafarbí každé cesto a dá mu tak akýsi nádych výnimočnosti, vďaka tejto vlastnosti môžeš cviklou nahradiť efekt tzv. „red velvet“ alebo červený zamat, ktorý je inak dosiahnutý pomocou cmaru a octu. Na zafarbenie je najlepšie použiť iba šťavu, ktorá vytečie už z hotového a odstátého cviklového pyré.
Ako vyberať cviklu
- Vyberaj tvrdé buľvy s hladkou a neporušenou šupkou – pokiaľ je buľva zmäknutá a jej šupka zvrásnená, je to známka toho, že je stará a teda nekvalitná.
- Vyber rovnako veľké kusy, aby sa všetky tepelne upravili za rovnakú dobu. Chuťovo najlepšia je cvikla s priemerom 6 cm. Väčšie kusy už nie sú také lahodné a navyše dlhšie trvá, než sa urobia.
- Preferuj cviklu aj s listami a koreňmi – je to výhodnejšie z hľadiska živín, pretože z cvikly nie je odseknutá žiadna časť
Foto postup, ako pripraviť pyré z cvikly
- Bulvy pred prácou dôkladne umy.
- Rozhodnite sa, či budeš cviklu variť alebo piecť v rúre. Pečená cvikla je chutnejšia.
- Varenie vo vode – vody daj dvakrát viac ako cvikly, bude sa pri varení veľmi odparovať. Do vody daj jednu lyžicu octu. Tým obmedzíš zápach, ktorý varenie občas sprevádza, a tiež si tým cvikla zachová krásne červenú farbu. Cviklu následne var pod pokrievkou až do momentu, keď úplne zmäkne a zľahka do nej zájde nôž. Trvá to podľa veľkosti cvikly 1 – 2 hodiny. Môžeš to urýchliť použitím tlakového hrnca.
- Pečenie v rúre – umytú cviklu zabaľ po jednotlivých kusoch do alobalu a peč na 200 °C do zmäknutia. Trvá to podľa veľkosti cvikly minimálne 40 minút. Do cvikly zapichni nôž aj cez alobal, musí do nej krásne zájsť.
- Akonáhle je cvikla hotová, zlej vodu alebo vybaľ z alobalu a nechaj ju úplne vychladnúť.
- Potom olúp šupku – väčšinou ide krásne zlúpnuť pod tečúcou vodou, prípadne zlúpni pomocou malého nožíka. Malé mladé buľvy nie je potrebné lúpať vôbec, pretože ich šupka nie je húževnatá a tuhá.
- Olúpanú cviklu nakrájaj na menšie časti a rozmixuj dohladka v mixéru so sekáčikom. Je potrebné dať dovnútra dostatok cvikly a mixovať dlhšiu dobu. Ak by sa cviklu nedarilo rozmixovať úplne dohladka, prilej trošku vody.
- S cviklou pracuj opatrne ideálne v rukaviciach, aby si nebola zafarbená, a dávaj pozor, kam ju pokladáš. Cvikla sfarbí všetko, čo môže.
Ako dlho trvá príprava cviklového pyré
Počítaj aj s vychladením a rozmixovaním minimálne 2 hodiny (záleží na veľkosti cvikly), preto je dobré pripraviť si ho vopred a viac do zásob. V chladničke vydrží zhruba týždeň, ale môžeš ho aj zmraziť. Odporúčam rozdeliť po menších dávkach do malých plastových nádobiek alebo zataviť do vrecúšok.
5 mojich obľúbených receptov z cviklového pyré
- Fitness cookies z cvikly
- Fitness domáce čokoládové donuty
- Fitness proteínové red velvet pralinky
- Zdravý cviklový chlieb
- Fitness brownies z cvikly
Komentáre
Ahoj Olgo,
tak som sa zaradovala, keď som narazila na dnešný mejlík obsahujúci rady a návody na spracovanie tekvice, ale hlavne červenej repy. Musím potvrdiť, že červená repa je super zelenina. V našej rodine je veľmi obľúbená a ja z nej naozaj robím…. nátierky, šaláty, ako zo surovej, tak pečenej, dokonca som raz skúsila falošný borš, kde hlavnou surovinou bola repa, sladké pečenie, kde použijem repu máme tiež radi. pečenú s cesnakom milujem a vôbec pečenú zeleninu. Cukety mám po ruke stále, dokonca ich v záhradke pestujeme. Ale to pyré ma dostalo, to ma teda nikdy nenapadlo. Vďaka za recept. Práve mám 4 kúsky repy kúpenej.
Zdravie Jarmila.
Ahoj Jarka, tak to je paráda, že ťa to tak nadchlo a hlavne teda chválim, že tak hojne doma používate zeleninu a ešte si pestujete vlastnú, to je veľký plus. Tak sa budem tešiť na nejaký test receptu nielen z pyré a info, ako chutilo, pokojne aj foto 🙂 Vďaka za komentár. 😉 Olga
Červenú repu používam len do šalátov, a to surovú, varenú alebo pečenú.