Ingrediencie na zdravú špenátovú roládu

Roláda

Náplň

 • 250 g nízkotučného tvarohu (v alobale)
 • 200 g nízkotučné kyslej smotany 8%
 • 100 g eidamu 30%
 • 2 strúčiky cesnaku (10 g)
 • ¼ lyžičky soli
 • 50 g červenej papriky (použila som sterilizovanú)
Zdravá špenátová roláda - recept Bajola

Postup receptu – ako urobiť zdravú špenátovú roládu

 1. Špenát nechcela rozmraziť, zlej z neho vodu a rozmixuj v mixéra so sekáčikom.
 2. Rozohrej rúru na 180 °C a vylož plech s rozmerom 26 × 38 cm papierom na pečenie a nechaj ho prečuhovať. Ja som nenechala a potom sa mi cesto horšie dávalo dole z plechu.
 3. Oddel žĺtky od bielkov a z bielkov a štipky soli vyšľahaj pomocou ručného mixéra tuhý sneh. [sneh]
 4. Zmiešaj múku, ryžovú krupicu a prášok do pečiva. Možno by sa prášok do pečiva nemusel použiť vôbec, ale netestovala som to. Určite by cesto bolo chuťovo lepšie, ale je možné, že by nebolo také nadýchané.
 5. Ak sa v špenáte ešte vytvorila voda, zlej ju a zmiešaj ho so žĺtkami a už zmiešanou múkou s kypriacim práškom. Nakoniec vmiešaj opatrne sneh z bielkov.
 6. Cesto daj na plech vystlaný papierom na pečenie a peč cca 17 minút na 180 °C. Kontroluj, nech sa nespáli.
 7. Po upečení nechaj pár minút vychladnúť a hneď cesto zrúľaj aj s papierom na pečenie do tvaru rolády. Takto ju nechaj úplne vychladnúť.
 8. Medzitým zmiešaj všetky ingrediencie na náplň okrem kapie. Kápiu nakrájaj na tenšie prúžky. Použila som zavarenú, ale pokojne môže byť aj čerstvá.
 9. Až je roláda vychladnutá, rozroluj ju a natri náplňou, pričom na jednom konci nedotieraj až do kraja, nechaj tak 5 – 8 cm bez náplne. Na druhý kraj daj riadok kapie a potom roládu sviň a čo najviac uťahuj. Pred zvinutím nezabudni odstrániť papier na pečenie. Pokiaľ náplň vytečie, odstráň ju pomocou lyžice. Nakoniec roládu znovu zabaľ do papiera na pečenie a daj do chladničky na niekoľko hodín uležať. Nechala som cez noc.
 10. Krájaj zúbkovaným nožom. Vznikne cca 14 ks.
 11. Roláda má naozaj minimum sacharidov, takže zapadá aj do lowcarb stravovania. Ak chceš, môžeš ju jesť s celozrnným pečivom.
 12. AKCIA DO 30. 11. 2023Chceš vzorové jedálničky a viac inšpirácie, čo zdravého variť nielen na chudnutie? Vyber si z mojich 4 kníh a do 30 11. získaš navyše e-kuchárku ZADARMO podľa vlastného výberu v hodnote až 20 EUR 👉 Zobraziť všetky knihy

Špenátová roláda foto postup Špenátová roláda fit recept Bajola Fit špenátová roláda - recept Bajola