Obsah
Umelé sladidlá sú síce schválené, ale ich bezpečnosť nie je úplne jednoznačná
Aj keď sú všetky nízkokalorické a náhradné sladidlá, ktoré sa predávajú na slovenskom trhu, schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín ako bezpečné (v určitých dávkach), tak bohužiaľ stále nie je dostatok vedeckých štúdií vykonaných na ľuďoch v kontexte dlhodobého používania desiatok rokov.
A najmenej štúdií sa vykonávajú na deťoch, tehotných a dojčiacich ženách, a práve preto sa týmto skupinám ich užívanie všeobecne neodporúča. Na druhú stranu nemôžeme hádzať všetky umelé sladidlá do jedného vreca.
Najviac bezpečné nízkokalorické sladidlá
Niektoré umelé sladidlá sú celkovo syntetické, teda neexistujú v prírode, ale niektoré v prírode existujú a iba sa synteticky z danej suroviny vyrábajú alebo získavajú (napr. z rastlín, ovocie, stromov). Všetky tieto sladidlá sa označujú ako náhradné sladidlá a používajú sa ako alternatíva k bielemu cukru alebo sacharóze. Tieto sladidlá majú obvykle nižší obsah kalórií ako biely cukor, prípadne aj nulový, a môžu mať rôzne účinky na hladinu cukru v krvi.
Najmenej riziková skupina náhradných sladidiel sú práve tie získavané z prírodných zdrojov a medzi ne patria najmä stévia a cukrové alkoholy, čo je aj erythritol.
Problém u cukrových alkoholov je, že môžu vo vyšších dávkach alebo u niektorých ľudí spôsobovať zažívacie ťažkosti (nadúvanie, hnačka alebo bolesť brucha). U malých detí je zažívací systém stále vo vývoji, takže sa môže stať, že naň nebudú reagovať dobre. Rovnaký problém je aj pri ďalšom málo rizikovom sladidle, a to je čakankový sirup, pretože obsahuje veľké množstvo vlákniny. Ten sa navyše ani nehodí na pečenie.
U stévie je zase najväčšia nevýhoda jej chuť, väčšinou má totiž horkavý chvost. Pri výbere odporúčam dobre študovať zloženie, aby tam nebolo nič iné ako steviol-glykozidy alebo len prírodné prídavné látky. Návod, ako čítať obaly a zloženie nájdeš v mojej knihe Fit bez diét.
Zahrievanie stévie a erythritolu je zdravotne bezpečné a nemalo by mať žiadne negatívne účinky na zdravie. Zároveň majú vysokú tepelnú stabilitu, čo znamená, že sa pri zahrievaní na bežné teploty na pečenie (180 °C) nekazí a ich sladivosť zostáva zachovaná.
Sladidlá majú najväčší význam pre redukciu hmotnosti a diabetikov
Ja všeobecne umelé sladidlá odporúčam primárne v prípadoch, keď je potrebné redukovať hmotnosť , a opodstatnený význam má samozrejme aj pre diabetikov. U detí vo vývoji s normálnou hmotnosťou ale cieľ redukcie váhy nemáme, ba práve naopak. Iná situácia by mohla nastať, keby dieťa malo vysokú nadváhu.
Na druhej strane platí, že ani s cukrom by sa to u detí nemalo preháňať, a to z dôvodu prípadnej obezity a zubného kazu. Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie by celkový príjem jednoduchých cukrov v strave nemal presahovať 10 % celkového energetického príjmu, a to tak u dospelých, ako aj u detí. A to samozrejme nie je veľa.
Navyše tak, ako dieťa naučíš jesť od malička alebo de facto už od tehotenstva, také si vypestuje stravovacie návyky aj do budúcna. Mohlo by sa teda stať, že v dospelosti bude „závislé na sladkom“ a nebude pre neho teda také jednoduché si udržať ideálnu hmotnosť.
Kľúčové je však množstvo cukru, príp. sladidiel, množstvo pohybu a akú má dieťa celkovú skladbu jedálnička.
Ak sa skoro žiadne sladidlá v strave detí nevyskytujú, potom nebude až také rizikové, keď im dáš raz za čas domácu buchtu so sladidlom, aj keď sa všeobecne sladidlá deťom neodporúčajú. Ale úplne rovnako sa neodporúča ani cukor, takže je to pätová situácia a rozhodnutie, akou cestou pôjdeš, je teda na tebe ako na rodičovi.
Ty sa musíš rozhodnúť, aké sladidlá budeš alebo nebudeš deťom dávať a či budeš študovať každý obal, čo daná potravina obsahuje a vyhýbať sa okrem sladidiel aj pridaným látkam a farbivám, pretože tieto prísady tiež nemusia byť „najzdravšie“ alebo bezpečné.
Sladidlá pre deti do 3 rokov
Všeobecne sa odporúča, aby deti do 3 rokov umelé sladidlá nekonzumovali. Určite nevadi, ak dieťa raz za čas zje alebo vypije niečo, kde sú umelé sladidlá, nič sa mu nestane, ale tieto potraviny by nemali byť v jedálničku na pravidelnej báze.
Pre takto malé deti sa javí ako najlepšia voľba zladiť ovocom, pretože je úplne prírodný a obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu. Najvhodnejšie sú datle alebo datlová pasta, pretože majú menej fruktózy, ale môže byť aj iné ovocie, napr. banány alebo jablčné pyré.
Musíme vylúčiť med, ktorý nie je vhodný pre deti do 3 rokov veku z dôvodu rizika ochorenia botulizmom a zároveň sa nehodí na tepelnú úpravu. Vhodnou voľbou namiesto medu je ale kvalitný javorový sirup, ktorý má o niečo menej kalórií i fruktózy, o niečo nižší glykemický index, je vhodný aj na pečenie a nespôsobuje botulizmus.
Sladidlá pre staršie deti
U starších detí je možné nízkokalorické prírodné sladidlá zaradiť do jedálnička, ale malo by to byť s opatrnosťou a v obmedzenom množstve.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín stanovil prijateľnú dennú dávku erythritolu na 0,5 g/kg telesnej váhy. Pre dieťa s váhou 20 kg to teda robí 10 g erythritolu denne, čo sú zhruba 2 lyžičky (záleží na hustote danej značky). Skóre škodlivosti erythritolu je podľa webu Férpotravina nula.
Ako najbezpečnejšia nekalorická voľba sa ale javí stévia, ktorá by dokonca mohla mať pozitívny vplyv na črevný mikróbiom. Úrad stanovil prijateľný denný príjem pre steviol-glykozidy na 4 mg/kg telesnej váhy. Skóre škodlivosti stévie je podľa webu Férpotravina tiež nula.
Aké teda použiť sladidlo, ak chceš svoje nízkokalorické sladké dezerty dávať aj deťom?
Ak chceš dosiahnuť to, aby si čo najviac znížila svoj kalorický príjem, ale zároveň dávala rovnaké sladké jedlá deťom v ranom veku, a to na dennej báze, tak sa obávam, že sú to protichodné požiadavky a nepôjde to jednoducho skĺbiť .
Ako najlepšie riešenie sa mi javí použitie stévie s tým, že by som tieto jedlá nedávali dvojročnej dcére vôbec alebo len raz za čas. Ak dcéru vyradíme úplne a šesťročný syn by nemal zažívacie problémy z erythritolu, potom by som možno zachovala aj erythritol. Avšak ani jednému by som svoje pekárske výtvory so sladidlami pravdepodobne nedávala na pravidelnej báze, pokiaľ nemajú nadváhu.
V opačnom prípade je jediným riešením použiť kalorické sladidlá a viac sa hýbať. Ak zvolíš cukor alebo napríklad kokosový cukor, ktorý má nižší glykemický index, potom by sa ti recepty mohli podariť totožne ako pri použití erythritolu.
Ak by si chcela ale siahnuť po lepšom riešení v podobe datlí, datlovej pasty alebo datlového sirupu, tak už tie receptúry nebudú fungovať a budeš si to musieť individuálne upraviť a experimentovať. Každé sladidlo sa totiž chová inak, teda nejde to väčšinou nahradiť 1:1 a najmä s ovocím ti receptúra určite nebude fungovať totožne.
Ak to nechceš hrotiť, tak najdôležitejšie je, aby v recepte bol dostatok bielkovín a vlákniny (čo je u mojich fitness receptov samozrejmosťou), a typ sladidla bude druhoradý. Použila by som asi kokosový cukor, ale snažila by som sa ho dávať čo najmenej.
A čo proteín? Je vhodný aj pre deti?
Čo sa týka proteínu, tak samotný srvátkový proteín je bezpečný pre deti, tehotné aj dojčiace ženy, pretože je to úplne prírodná zložka potravy, ktorú inak prijímajú bežnou stravou tiež, napr. v mliečnych výrobkoch.
Čo môže byť problém, sú prípadné prídavné látky a sladidlá, takže najvhodnejší je úplne základný proteín bez žiadneho ochutenia a osladenia (proteín bez príchuti), prípadne ochutený stéviou, napríklad tento. Opäť dobre študuj zloženie. V mojej knihe Fit bez diét nájdeš viac informácií o proteínoch, vr. rôznych druhov.
Recepty s proteínovým práškom sú vhodné hlavne pre športujúce deti, ktoré neprijímajú dostatok bielkovín bežnou stravou. Športujúce deti majú totiž vyššiu potrebu bielkovín. Pri pečení je možné použiť aj neochutený proteín, ale budeš to musieť niečím osladiť, a tu sme opäť pri probléme so sladidlami popísaný vyššie.
Čo si z toho odniesť
Do 3 rokov veku by dieťa nemalo dostávať žiadne sladidlá ani cukor, ale základné nespracované potraviny a ovocie. U starších detí nie je voľba sladidla jednoduché rozhodnutie, pretože žiadne nie je ideálne.
Budeš sa musieť rozhodnúť na základe vlastného uváženia, či zostaneš pre spomínané pečenie u bežného repného alebo trstinového cukru alebo budeš voliť varianty s lepším glykemickým indexom ako je napríklad kokosový cukor a budeš s nimi maximálne šetriť alebo ak začneš tvoriť recepty za použitia ovocia alebo nízkokalorických sladidiel ako stévia alebo erythritol. Mne sa asi ako najlepšia možnosť javia všetky možnosti striedať a vždy s daným sladidlom čo najviac šetriť.
A kvalitný proteín bez príchuti môžeš do stravy detí zaradiť pomerne bez obáv, najmä ak športujú. V prípade nutnosti použiť ochutený by som volila najmä tie osladené steviou bez žiadnych umelých prísad a farbív.
V konečnom výsledku je ale v strave všetko najmä o množstve, preto sa riaď zásadou „všetkého s mierou“.
Upozornenie: Nezameriavam sa na výživu detí. Všetko vyššie uvedené je môj názor na základe rozsiahleho štúdia problematiky. Nejde o lekársku radu alebo odporúčanie.
Zdroje informácií
- https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E960
- https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/8430
- https://www.food-safety.com/articles/9127-efsa-lowers-acceptable-daily-intake-for-sweetener-erythritol-which-most-people-exceed
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/umela-sladidla-s-minimem-kalorii-ale-pro-deti-stejne-nevhodna.A110916_182143_zdravi_abr
- https://www.jakvkuchyni.cz/deti-a-cukry/
- https://www.fitness007.cz/blog/ktera-umela-sladidla-jsou-skodliva/
- https://zena-in.cz/clanek/jak-nahradit-detem-bily-cukr-zkuste-prirodni-sladidla-vhodna-i-pro-nejmensi
- https://www.babyonline.cz/vyziva-deti/cukr-nebo-med-nebo-nahradni-sladidla/nahrada-cukru-jinymi-sladidly
- https://www.denik.cz/zdravi/cukr-alternativa-nahrazka-med-stevie-trtina-sladidla.html
- https://www.margit.cz/cukr-anebo-sladidla/
- https://archiv.hn.cz/c1-19762250-umela-sladidla-neskodi-ale-ani-neprospivaji
- https://www.margit.cz/cukr-a-zdrave-alternativy/
- https://www.margit.cz/vyziva-deti/
- https://www.fitness007.cz/blog/petr-havlicek-o-stravovani-deti-jak-je-vest-ke-zdrave-strave-a-sebevedomi-kolik-cukru-denne/
- https://ceskepodcasty.cz/epizoda/316192
- https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E968
- https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E960
- Hlavní foto by freepik.com
Komentáre