Obsah
Čo je pomalý hrniec
Pomalý hrniec je elektrický hrniec s vyberateľnou kameninovou nádobou, v ktorom sa pripravuje jedlo dlhým varom pri nižšej teplote ako pri varení vo vode, pečení alebo vyprážaní, a to úplne bez dozoru! Vďaka nízkej teplote ohrevu pod bodom varu a dostatočnej tvorbe tekutín sa jedlo nespáli, ani keď sa varí dlho. Súbežne sa v jedle zachováva viac vitamínov najmä rozpustných vo vode.
Pokrmy sa varia pomaly obvykle 4 – 10 hodín pri teplote 90 – 95 °C, čo výsledku dodáva špecifickú chuť a šťavnatosť. Podobný spôsob pomalej prípravy používali už predkovia. Do horúcej pece, kde sa už nekúrilo, vložili nádobu s pripravenými surovinami a nechali všetko cez noc uvariť. V hrnci sa nevytvára vysoký tlak, dá sa povedať, že je to akýsi opak papiniaku, ale môžem v ňom pripravovať podobné jedlá ako v papiňáku.
Hovoríš si, prečo teda používať pomalé varenie namiesto tlakového hrnca? Čítaj ďalej a za chvíľu ti to bude jasné.
Ako pomalý hrniec funguje
Hrniec sa zahrieva pomaly do doby, než dosiahne obsah vo vnútri takmer bodu varu, v tomto momente sa zahrievanie zníži. V hrnci sa udržuje stabilná teplota v rozmedzí 79 – 93°C a nízky tlak. Najviac tepla sa vytvára na dne a po stranách hrnca. Pretože je hrniec priklopený, vzniknuté pary sa zrážajú na pokrievke a vo forme tekutiny sa vracajú späť do hrnca. Z najviac zahriatych miest sa teplo presúva do stredu hrnca práve pomocou tekutín, ktoré sú aj nositeľom chutí. Vďaka tomu je jedlo extrémne šťavnaté a chutné.
Z čoho sa pomalý hrniec skladá?
Hrniec
Základ pomalého hrnca tvorí okrúhly alebo oválny pomerne ťažký hrniec vyrobený z glazovanej keramiky alebo porcelánu. Ten slúži na varenie a tiež udržiavanie teploty jedla po dovarení. Je možné v ňom jedlo aj rovno servírovať. Podľa typu materiálu je možné niektoré dať aj do rúry, na sporák (na zaťahovanie mäsa) a umývať v umývačke.
Zahrievacia jednotka
Hrniec sa umiestňuje do zahrievacej jednotky, ktorá je najčastejšie kovová a má držadlá. Je napájaná elektrinou a vedie z nej elektrický kábel. Na jednotke je manuálne alebo digitálne ovládanie pre zapnutie a vypnutie hrnca, nastavenie teploty varenia (Low, High, Medium, Keep Warm) a nastavenie času (šípka hore a šípka dole). Podľa typu hrnca môže byť na ovládacom paneli viac alebo menej funkcií.
Poklice
Poklica býva priehľadná sklenená a pokladá sa voľne na hrniec. Zabraňuje úniku vodných pár a udržuje jedlo teplé, aby nevychladlo. Niektoré pokrievky majú zatváracie spony, ktorými sa pokrievka pripevní k hrncu. Hrniec sa tak môže jednoducho preniesť a obsah sa nevyleje. Pokročilejšie typy pomalých hrncov majú aj miešacie metly, a potom pokrievky slúžia súbežne aj ako uchytenie pre tieto metly a sponky na pokrievke na stabilizáciu veka pri miešaní. Pokrievku možno väčšinou umývať aj v umývačke.
Vyrábajú sa rôzne typy a značky pomalých hrncov, ktoré sa líšia hlavne veľkosťou, materiálom, počtom stupňov rýchlosti varenia, príkonom, časovačom, odloženým štartom a možnosťou použiť ho v rúre a na sporáku. Viac o jednotlivých typoch pomalých hrncov nájdeš v článku Ako vybrať pomalý hrniec
5 dôvodov, prečo varím v pomalom hrnci
1. Ušetrím si prácu aj čas
Varenie v pomalom hrnci je veľmi jednoduché a nevyžaduje veľa práce a premýšľania. Očistím a nakrájam suroviny, vložím ich do hrnca, pridám trochu tekutiny (vodu, vývar, víno), priklopím a zapnem na požadovaný stupeň. Tým všetko moje varenie viac-menej končí a pomalý hrniec už všetko zvládne bezo mňa. V priebehu varenia nemusím dolievať vodu, ani jedlo miešať! Len hŕstka receptov vyžaduje v priebehu nejakého miešania. Aj ovládanie hrnca je úplne jednoduché. Nemusím bádať nad stovkou programov ako napríklad u domácej pekárne.
Ak práve nemám čas stepovať v kuchyni, siahnem po pomalom hrnci. Varenie v ňom síce trvá niekoľko hodín, ale pritom mi šetrí čas rovnako ako napríklad pranie v práčke. Do práčky dám bielizeň, prášok, nastavím program a idem preč. Vôbec ma nenapadne pri práčke stáť a strážiť ju. Rovnako to je aj s pomalým hrncom. Veľká časť pomalých hrncov disponuje funkciou časovača, kedy si stačí navoliť dobu varenia a po dobehnutí tohto času sa prístroj sám prepne do ohrievacieho módu (71 – 74°C) alebo úplne vypne . Medzitým môžem odísť do fitka alebo nakúpiť a keď sa po pár hodinách vrátim, všetko vonia a čaká na mňa pripravené teplé jedlo.
Nechala by si bez dozoru papiňák? Ja určite nie, pretože sa z neho vyvára voda, takže sa môže jedlo pripáliť, a ani sa sám nevypne. Teda pokiaľ nemáš moderný elektrický sporák, ktorý sa dá naprogramovať na vypnutie. Avšak tlakový hrniec nemôžeš rýchlo otvoriť a skontrolovať výsledok, v hrnci musí najskôr klesnúť tlak. Navyše nepríjemne syčí a vyrába v miestnosti paru.
Niektoré pomalé hrnce majú aj funkciu odloženého štartu, je možné si tak navoliť, kedy sa má hrniec zapnúť. Takže napríklad v sobotu večer pripravím do hrnca suroviny, o piatej ráno sa hrniec sám zapne av nedeľu na dvanástu mám hotový obed. Tým ušetrím čas a energiu na prípadný ohrev.
Hrniec dokáže uvariť súbežne mäso, prílohu aj zeleninu, čo znamená, že zašpiním menej riadu a menej ho teda musím umývať.
2. Ušetrím za energie aj suroviny
Hoci varenie v pomalom hrnci trvá niekoľko hodín, stále v porovnaní s iným typom varenia ušetrím. Pomalý hrniec má totiž nízky príkon v rozmedzí 180 – 270 W. Oproti tomu elektrická rúra má príkon 4 000 W a varná doska aj 7 000 W. Prevádzka pomalého hrnca tak vyjde priemerne na 1 Sk za hodinu, zatiaľ čo varenie v elektrickej rúre na 4€/hod, na sklokeramickej doske na 6 Sk/hod, na indukčnej doske na 9 Sk/ hod a na plynovom sporáku až na 10€/hod! Navyše v prípade, že varím v dvoch hrncoch naraz, musím náklady vynásobiť dvoma. Aj keď v pomalom hrnci varím o niekoľko hodín dlhšie, stále to vyjde lacnejšie. Spočítaj si to.
A ak by som snáď chcela pomalé varenie nasimulovať na sporáku, tak to sa tuplem prehnem. Ja som napríklad štandardne varila hovädzí vývar na plynovom sporáku 4 hodiny, čo je v prepočte náklad 40 Sk. V pomalom hrnci ho varím 8 hodín, čo je náklad 8 Sk. Znamená to úsporu 32 Sk na jednom hrnci vývaru.
Pre porovnanie, v tlakovom hrnci uvaríš jedlo o 70% rýchlejšie ako pri klasickom varení, takže lacnejšie vyjde tiež. Ale stále nie tak lacno ako s pomalým hrncom. Vývar na platni trvá štandardne 4 hodiny, v papiniaku zhruba hodinu. Hodina varenia na plynovom sporáku vyjde na 10 Sk, 8 hodín varenia v pomalom hrnci na 8 Sk. Takže v prípade plynového varenia jepomalý hrniec tiež úspornejší ako tlakový.
Jednou z výhod pomalého hrnca je, že v ňom môžem pripravovať tuhé mäso, ktoré sa musí dlho variť. No a určite si si všimla, že tuhé mäso je lacnejšie, a že je to väčšina mäsa hovädzieho , ktoré je veľmi vhodným zdrojom bielkovín nielen pre fitness. Má totiž vysokú biologickú hodnotu a vstrebateľnosť. Ďalejušetrím za tuky, pretože sa tam žiadne dávať nemusí, a za korenie, ktorého sa dáva menej. V tomto aspekte je na tom tlakový hrniec podobne.
3. Uvarím chutne a pritom zdravšie
Z pomalého hrnca sa neodparujú tekutiny, vďaka tomu sa jedlo nevysuší ani nepripáli! Mäso z pomalého hrnca je neuveriteľne šťavnaté. Tekutina je zároveň aj nositeľom chutí, ktoré sa v hrnci krásne spájajú, nevytrácajú, naopak sú výraznejšie aj s menším množstvom korenia. Väčšina ľudí hodnotí jedlá pripravené v pomalom hrnci ako veľmi chutné.
Do pomalého hrnca nie je nutné dávať žiadny tuk, preto je jedlo z neho veľmi kaloricky šetrné a diétne. To je plus nielen pokiaľ chceš chudnúť, ale aj pokiaľ potrebuješ znížiť príjem tukov zo zdravotného hľadiska.
Je známe, že akýkoľvek typ varenia ničí niektoré vitamíny. Výhodou pomalého hrnca je, že varí pri nízkej teplote, čo je k vitamínom šetrnejšie. V hrnci sa navyše vzniknutá para zráža naspodku pokrievky a vracia sa späť do hrnca ako tekutina, do ktorej sú potom vitamíny rozpustné vo vode vylúhované. Ak teda snívam aj vzniknutú tekutinu/omáčku, neprídem o vitamíny, ktoré sa do nej zo surovín uvoľnili. Menšie straty vitamínov tiež docielim, pokiaľ suroviny nenakrájam. Pomalý hrniec sa totiž hodí aj na varenie surovín vcelku.
Pri varení v pomalom hrnci tiež nemusím obsah miešať, čo je výhodnejšie z hľadiska vitamínov. Kyslík spôsobuje stratu vitamínov a keď sa obsah nemieša, dochádza k menšiemu okysličovaniu. Vplyv na stratu vitamínov má tiež svetlo a kovy. Kvôli tomu je hrniec tmavý a je z kameniny.< /p>
Ďalej sa tiež pridáva menej korenia, vr. soli, pretože pomalým dlhým varením zintenzívňujú.
V tlakovom hrnci sa varí vysoko nad bodom varu (120 – 130 °C), čo k vitamínom nie je z tohto pohľadu šetrnejšie ako pomalé varenie. Plusom je to, že v tlakovom hrnci vitamíny tiež nie sú vystavené oxidácii a že sa varí kratšiu dobu. Ktoré varenie je v konečnej fáze z hľadiska vitamínov vhodnejšie, nedokážem posúdiť.
4. Uvarím bezpečne
Pri varení na sporáku je tu riziko, že obsah môže vyvrieť a uhasiť plameň. Potom bude unikať plyn. Na elektrickom sa zase môže vyvretý obsah začať páliť a horieť. Alebo naopak v hrnci sa všetky tekutiny vyvaria a obsah sa potom začne pripaľovať a môže aj začať horieť. Papiňák môže jedlo pripáliť alebo dokonca aj vybuchnúť, keď sa niečo po … 🙂 V žiadnom z týchto prípadov nie je dobré nechať varenie úplne bez dozoru.
Raz sa mi stalo, že som na polievku na sporáku zabudla a odišla do kina. Uprostred filmu som si to uvedomila a nastala panika! Nevedela som, koľko je tam vody a či je to dostatočne zoslabené. Susedka ako na potvore nebola na príjme a ja som z toho bola tak rozhodená, že som sa musela zobrať a fofrovať domov. Tam si polievka veselo pobublávala a nič sa nedialo, ale ja som mala okrem nedozeraného filmu nervy vo vedre. 😀
Naopak pomalý hrniec je úplne bezpečný. Má nízky príkon, varí pomaly a veko je ľahko priklopené, takže sa v hrnci neustále udržuje tekutina. Je tu úplne minimálne riziko pripálenia jedla alebo nejakej nehody, pretože sa hrniec sám vypne. Môžem ho nechať variť a odísť alebo ísť spať. Je to podobné ako by som odišla od rozsvieteného svetla.
Ani zo zdravotného hľadiska nie je pomalé varenie nebezpečné, pokiaľ sa dodrží pár pravidiel. Viac v článku 16 tipov, ako variť v pomalom hrnci
5. Uvarím aj na cestách
Hrniec je vhodný aj pre varenie mimo domova. Napríklad na chate, dovolenke alebo aj na služobnej ceste. Okrem hrnca totiž nie je potrebný žiadny ďalší riad. Iba doštička, nôž, lyžica a elektrická zástrčka. A samozrejme si musím v danom mieste kúpiť suroviny. Jedlo vydrží dlho teplé a jesť môžem rovno z hrnca. Pozor, neodporúča sa však jedlo v pomalom hrnci znova ohrievať – ohrev je veľmi pomalý na to, aby usmrtil prípadné baktérie. Niektoré modely sú prispôsobené aj pohodlnému prenášaniu pomocou madiel. Čistenie je tiež otázka pár minút. Hrniec stačí utrieť vlhkou utierkou a keramická nádoba a pokrievky sa dobre umývajú.
Ak by som chcela na rovnaké účely použiť tlakový hrniec, musím si so sebou vziať aj varič.
A čo sa dá v pomalom hrnci pripraviť?
Pomalý hrniec robí hlavne parádne omáčky, vývary, mäso a jedlá z jedného hrnca (môžeš uvariť mäso súbežne aj s prílohou a zeleninou). Mäso upečené v pomalom hrnci je mäkké a šťavnaté.
Pomalý hrniec je ideálny hlavne na:
- polievky a vývary – sú silné a poctivé
- mäso (vcelku, nakrájanie aj mleté) – dusené, pečené, závitky, rolády, guláša a perkelty, paštéty
- omáčky
- dusenú zeleninu a zeleninové jedlá (plnené papriky, francúzske zemiaky a pod.)
- zapečené prílohy (napr. cestoviny, zemiaky, ryža, rizoto)
- lekvár, marmelády, džemy
- sladké zapečené jedlá (chomlovka, ryža nasladko, brownies a pod.)
A čo v ňom najčastejšie varím ja?
Celkom často varím jedlá, ktoré nie sú raz dva, ale musia sa dlho ťahať. Vyrastala som na slovenských klasikách ako paradajková, koprovka, sviečková, guláš. Jednoducho samé hovädzie a omáčky. Také jedlá, to je moje a neodopieram si ich ani vo fitness jedálničku. Hovädzie treba dlho variť a na omáčky zase potrebuješ vývar.
Než som si zaobstarala pomalý hrniec, tak som také jedlá varila niekoľko hodín na plynovom sporáku. Samozrejme sa mi zdvihol účet za plyn a musela som byť celý čas v blízkosti. S pomalým hrncom mám nielen české klasiky pripravené chutnejšie s nižšou spotrebou energie, ale navyše nemusím nič miešať a môžem si odísť a vrátiť sa, kedy sa mi páči.
Ako malú nevýhodu vidím to, že jedlá z pomalého hrnca nie sú práve veľmi fotogenické 😀 Preto tu zatiaľ nemám ani veľa receptov, ale chcem na nich zapracovať. Inak niečo málo už nájdeš v sekcii Pomalý hrniec
Kto napríklad používa pomalý hrniec z oblasti fitness?
- Paige Hathaway (fitness modelka)
- Whitney Simmons (fitness YouTuberka)
- Len Heward (fitness Instagramerka a YouTuberka)
- Heidi Somers (fitneska a YouTuberka)
Ak vieš ešte o niekom ďalšom, piesni mi to pls do komentu 😉
Komentáre
Varenie na indukčnom variči vyjde lacnejšie ako na obyčajnej sklokeramickej doske.
Pomaly hrniec používam už niekoľko rokov a máme tú najlacnejšiu verziu s hliniko-teflónovou nádobou. Skutočne funguje tak ako sa tu píše. Dobre využívať ako varenie na druhý deň dopredu a varím v noci.
Pravidelne využívam nielen na hovädzie ale aj kurácie alebo vepčové. Pripravujem v ňom aj bravčovú mať alebo prepustené máslo. Skúšali sme ho lekvár.
tipy: Kura dám večer 22,00 do pomalého hrnca na LOW čas 6 hod ráno o 5,30 vstanem a jedlo hotové ľan nakrabičkovať. Tiež vepčovo koleno po 8 hod LOW ľan gril a je hotovo.
Dobrý deň Andy, vďaka za skúsenosti s pomalým hrncom aj tipy. Slivkový lekvár znie zaujímavo, to som ešte neskúšala.
Ahoj výkon indukčnej dosky, kde tu udávaš 7000 a vyššie je pri 100% a na celej doske teda na 4 varných plochách a neviem ako ty ale ja varím vývar na 30% a len na jednej ploche a vyprážanie je na 50-60% jednej varnej plochy čo sa týka rúry je to rovnaký nezmysel 4kW ma len snáď pri pyrolytickom čistení kedy sa rúra zahreje na 500 stupni teraz sme piekli na 160 stupni a spotreba bola 0,46 A … príkon je teda 105,8 W pokiaľ máš v zásuvke 230 V .
Vďaka za reakciu dúfam že nezmažeš.
Ahoj Adam, ja popravde elektrice rozumiem ako koza petržlenom a neskúmala som presné spotreby, info som prevzala zo zdrojov, ktoré sú uvedené na konci článku. Ja som ani nikdy na elektrike nevarila, vždy len na plyne. Ty máš vzdelanie v tomto odbore? Tj. ak si schopný porovnať spotrebu pomalého hrnca a varenia na elektrike a na plyne z pohľadu odborných čísel.
Článok o spotrebe pri varení by ma nesmierne zaujímal! Keby sa tak mohla spojiť Bajola a Adam a niečo spísať, bolo by to superprínosné!
Adam bohužiaľ už nezareagoval späť, takže sa asi technického rozboru nedočkáme. :/
Adam, bolo by možné urobiť nejaký podrobnejší rozbor na túto tému? Pred rokmi som na to niečo hľadala a vlastne som nič rozumné, čomu by som rozumela aj ako laik, nenašla. Veľmi by to pomohlo.
Dobrý deň. Prosím kde sa dá kúpiť pomalý hrniec. Ďakujem
Dobrý deň Marto, kde kúpiť pomalý hrniec, nájdete v ďalšom článku tu (dole sú odkazy na konkrétne hrnce a odkazy do e-shopov)