Obsah
3 hlavné dôvody, prečo jesť ľanové semienko
- zlepšuje trávenie – je vhodné proti zápche a hemoroidom
- zlepšuje vlasy a nechty
- znižuje cholesterol v krvi a tým riziko srdcových ochorení
Čo obsahuje ľanové semienko
- bielkoviny
- vlákninu
- omega 3 a omega 6 mastné kyseliny (ľanový olej, kyselina linolová, alfa-linolénová a olejová)
- vitamíny – B, B3, C, E F
- minerálne látky – vápnik, horčík, draslík, zinok, železo, jód, fosfor, mangán, selén
- lignany a antioxidanty
Ako konzumovať ľanové semienko
Prírodne – nedrvené ľanové semienko
Vo svojej pôvodnej pevnej forme je ľanové semienko ťažko stráviteľné. Ak ho chcete konzumovať celé, musíte ho veľmi dobre rozhrýzť, inak hrozí, že prejde organizmom a nevstrebe sa.
Drvené alebo mleté ľanové semienko
Pre využitie všetkých benefitov ľanového semienka sa odporúča konzumovať ho v drvenej alebo mletej forme. Iba takto „otvorený“ ľan umožňuje zhodnotiť všetky nutričné látky, ktoré obsahuje.
Avšak tuk v ľanovom semienku je citlivý na teplotu a má sklon k oxidácii, ktorá ho znehodnocuje (žlknutie). Po rozomletí alebo rozdrvení je teda potrebné semienko čo najrýchlejšie spotrebovať, najlepšie ihneď alebo uchovať v chladničke v nepriedušnej nádobe maximálne 2 dni.
Ľanové semienko nameľte až tesne pred použitím napríklad v mlynčeku na kávu.
Mleté alebo drvené semienko sa pridáva do jedla a nápojov, napr. na vafle, lievance, palacinky, sladké knedle, tortičky, do kaší, jogurtov, tvarohu, ale aj do cesta, šalátov, nátierok, polievok, džúsov a koktailov. Slúži aj ako efektná ozdoba jedla.
Nálev z ľanového semienka
Jednu lyžičku ľanového semienka zalejte 500 ml studenej vody a nechajte cez noc lúhovať, prípadne horúcou vodou a nechajte lúhovať aspoň 15 minút. Nálev sa konzumuje aj so semienkami a vytvoreným slizom, semienka je ale aj tak treba dobre rozhrýzť. Nálev môžete zamiešať do jogurtu alebo tvarohu, kaší, cesta, nátierok, džúsov a koktailov.
Ľanový olej
Ľanový olej si môžete vyrobiť doma, ak máte špeciálny lis na olej. Potom ho musíte skladovať v chladničke a čo najskôr spotrebovať. Inak sa dá kúpiť v obchode. Odporúča sa 1 – 2 lyžice denne a pridáva sa na studenú kuchyňu, napr. do šalátov.
Aké ľanové semienko vybrať
Odporúčam už namleté ľanové semienko, ktoré je balené v ochrannej atmosfére brániacej oxidácii, kedy si ušetríte prácu s mletím. Keď také semienko potom uskladníte v nepriedušnej nádobe v chladničke, vydrží až 14 dní.
Toto spĺňa mleté ľanové semienko Semix, ktoré obsahuje navyše aj kešu orechy a tekvicové semienko.
Komentáre
DÁVAJTE SI POZOR, AKÉ ĽANOVÉ SEMIENKA KUPUJETE.
Vedeli ste, že pre liečivé účinky ľanových semienok a oleja je kľúčový pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín? Optimálny pomer omega-3 a omega-6 je 3 : 1. No niektoré odrody majú vyšší podiel omega-6 mastných kyselín a olej z nich je stabilný a chutný ale nie vhodný na liečbu a naopak podporuje rozvoj zápalových ochorení.
Súčasné odrody ľanových semienok:
pomer 3 : 1, odroda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra
pomer 1 : 1, odroda: Raciol
najhorší pomer 1 : 12, odroda Amon, Jantar, Lola
Často však odroda nebýva na obale uvedená, preto si dobre vyberajte, po akých semienkach a olejoch siahnete!
napiste mi, poskytnem zdroje na dobre odrody 🙂
Dobrý deň, kupujem ľanové semienko v Kauflande, odroda tam napísaná nie je, na obale je napísané Brown Flax seed. Semienka sú celé, doma si ho sám melú na mlynčeku na kávu. Každý deň, jedna polievková lyžica. Večer zalejem vodou a ráno po raňajkách vypijem. Je toto semienko vhodné?
Dobrý deň, toto bohužiaľ ja neviem posúdiť, takže ak neodpovie pán, ktorý tu písal, tak ťažko hovoriť. Určite aj záleží, z akého dôvodu ho vlastne beriete, ak kvôli vlaknine, tak to by malo byť v pohode. Inak ja obaly leniných semienok tiež neštudujem a používam také, na ktoré narazím, pokiaľ nemajú už to namlete od Semixu.
Beriem to skôr kvôli tomu, že na ľanové semienko je samá chvála a hlavne obsahuje omega 3,6 a ešte množstvo ďalších vitamínov. Z toho Kauflandu vyzerá na pohľad pekne a nie je drahé. Tak to budem považovať za vhodné. Ďakujem Vám.
Ľanové semienko používam už niekoľko rokov, pomohlo mi pri liečbe artritídy.
Dobrý deň,
Chcela by som sa opýtať, či je vhodné používať mleté ľanové semienko na pečenie (lievanca, buchta, vafle) na zachovanie jeho benefitov? Ako bolo spomenuté tuk (omega 3 a omega 6 mastné kyseliny) je citlivý na teplotu a dochádza k zažltnutiu teda k znehodnoteniu živín. Sama ho používam na pečenie práve kvôli vysokému obsahu omega 3. Ďakujem
To je zaujímavý dotaz, Marki. Mrkla som, či k tomu nenájdem nejaké štúdie. Tak som našla napríklad tu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6567199/ (tam je odkaz na presne tú štúdiu, referencia 9). Podľa tejto štúdie zahrev do 178 °C neničí Omega 3 v ľanovom semienku (konkrétne ALA = kyselina alfa-linolénová), naopak skôr dochádza k ochrane. Ono je totiž niečo iné, keď vystavíte oleje priamemu žiaru na panvičke a ešte vysokým teplotám, ako keď je to vo vnútri niečoho pečeného, kde nepôsobí to teplo priamo. Teda pečené veci v rúre určite bez problémov, u tých lievancov a vaflí sa dá dosť blbo zmerať teplota, ale zase sa to pečie naozaj krátko, takže si myslím, že by to nemal byť problém. Olivový olej extra virgin sa dá tiež zahrievať po krátku dobu na nižšie teploty na panvičke bez negatívnych dopadov, takže si myslím, že to platí aj pre olej v ľanovom semienku.