Ingrediencie na fit kôprovú omáčku
- 1 liter nízkotučného alebo polotučného mlieka (0,5% – 1,5 %)
- 40 g celozrnná ražná múka (alebo 20 g pšeničnej celozrnnej a 20 g pšeničnej bielej hladkej)</li >
- 5 vetvička čerstvého kôpru (príp. sterilizovaný)
- 1 lyžička soli (3 g)
- 60 g prírodného sladidla bez kalórií (krupica)
- 20 – 30 ml octu
Postup receptu – ako uvariť zdravú koprovku
- Kopor umy a jemné časti bez stonky nakrájaj nadrobno.
- 750 ml mlieka priveď do varu. Vo zvyšku poriadne rozmiešaj múku dohladka.
- Akonáhle začne mlieko variť, nalej mlieko s múkou a dobre miešaj vedľačkou, kým omáčka nezhustne.
- Odstav z platne, osol, pridaj nasekaný kôpor a oslaď a nakoniec okyslí octom podľa chuti (ocot pridávaj postupne po lyžičkách). Niekto má rád sladšie, niekto kyslejšie. Mnnožstvo uvádzam orientačne, dochuť si to podľa vlastnej chuti.
- Ak chceš omáčku extra hladkú a krémovú, rozmixuj ju ešte po uvarení vo výkonnom mixéri, napr. Nutribullet.
- Podávaj so zemiakmi a vareným vajcom, volským okom alebo vareným hovädzím mäsom.
- Nezabudni si prečítať poznámky nižšie.
- 💚 Chceš jedálničky nielen na chudnutie z mojich receptov alebo inšpiráciu čo zdravého a fit variť? Všetko a oveľa viac nájdeš v mojej tlačenej aj PDF knihe Fit bez diét 👉 Omrknúť knihu
Poznámky k receptu na zdravú kôprovú omáčku
- Omáčku môžeš zahustiť namiesto múky aj rozvareným zemiakom alebo rozvareným karfiolom. Prípadne môžeš použiť iba bielu múku (s celozrnnou môže mať omáčka mierne horkastú chuť), kaloricky na tom sú podobne, akurát celozrnná má viac vlákniny, takže sa nič nestane, ak tam dáš iba bielu, pokiaľ inak prijímaš vlákniny dostatok.
- Pozor, nepridávaj ocot, keď je omáčka veľmi horúca, pretože by sa kyslosťou mohla začať oddeľovať z mlieka srvátka a omáčka začať „hrudkovatieť“. Rovnako tak pri ohrievaní omáčky ďalšie dni ju neprivádzaj do varu, inak sa opäť môže zdrvnúť. Ak sa ti to stane, rozmixuj omáčku vo výkonnom mixéri, napr. Nutribullet, späť do hladkej krémovej konzistencie.
- Hovädzie mäso môžeš pripraviť v pomalom hrnci ako vývar.
- Na varenie vajec natvrdo je najlepšie vajcovar.
- Nutričné hodnoty sú uvedené len na omáčku s nízkotučným mliekom.
Komentáre
Ak môžem prispieť so svojou troškou do mlyna… Snažím sa v poslednej dobe variť zdravšie. Kôprovku máme všetci radi a napadol ma tento variant: Pripravila som si poctivý zeleninový vývar. Kôpor nasekala (jemné časti), stonky nevyhadzovať! Na prepustenom masle som zosklovatela cibuľový základ. Pridala varenú zeleninu z vývaru. Postupne zalievala vývarom a mixovala, aby som dosiahla požadovanú hustotu. Vložila som kôprové stonky a nechala poriadne prevariť, zo stoniek je intenzívnejšia kôprová chuť (možno by šli vyvariť už pri príprave vývaru). Po vybratí stoniek som vložila nasekaný kôpor, hooodne. Na zjemnenie omáčky stačí len naozaj trošička smotany, skôr zo zvyku, sladká je omáčka už po mrkve z vývaru a po cibuli zo základu. Opatrne okysliť podľa chuti, ako píšete vy. Podľa potreby dochutiť. A je hotovo. Je pravda, že omáčka nie je biela, má trochu „sviečkovú“ farbu. Ale chuť skvelá. Tak napríklad sa niekomu tento nápad hodí…
Omáčku som dnes vyskúšala, zahustenou ražnou múkou som ešte nikdy nerobila. Bola naozaj výborná.
Tak to mám radosť, vďaka za otestovanie aj spätnú väzbu 😉