Ingrediencie na fit znojemskú pečienku
- 1 kg hovädzieho mäsa (lúpaná pliecko, zadné, glejka)
- 500 ml hovädzieho vývaru
- 500 ml vody
- 30 g ryžové krupičky
- 10 g hladkej pšeničnej múky (alebo celozrnnej)
- 200 g sterilizovaných uhoriek
- 150 g cibuľa
- 100 g morčacie slaniny (možno vynechať – v USA bežne na zohnanie, v SR zatiaľ nie je), príp. párok Šmakún
- soľ, korenie
- repkový olej v spreji (2 ml)
Postup receptu – ako urobiť zdravú znojemskú pečienku
- Rúru rozohrej na 170 °C.
- Cibuli nakrájaj nadrobno, väčší hrniec vystriekaj troškou repkového oleja a cibuľu osmahni dozlatista.
- Mäso očisti od tuku, osol, okore a opeč na cibuľu z oboch strán, aby sa zatiahlo.
- Podli 400 ml vody a pečte v rúre priklopenej pokrievkou alebo alobalom 1 – 2 hodiny na 170 °C. Záleží od typu mäsa, niektoré je dobré až po 3 – 4 hodinách (napr. glejka).
- Medzitým nakrájaj uhorky na kolieska alebo nadrobno, záleží na preferencii. Ak máš morčaciu slaninu, opeč ju nasucho na panvici a nakrájaj nadrobno. Ak nemáš, nemusíš dávať nič alebo prípadne uvar jeden Šmakún párok a ten nakrájaj nadrobno.
- Po dopečení mäso vytiahni a daj do uzavretej nádoby odpočinúť.
- Vývar sceď cez sitko a zvyšnú cibuľu cez sitko prepasíruj pomocou lyžice späť do vývaru. Prilej pripravený hovädzí vývar a priveď do varu.
- Medzitým rozmiešaj oba druhy múky v 100 ml studenej vody a za stáleho miešania nalej postupne do omáčky.
- Akonáhle má omáčka požadovanú hustotu, pridaj nakrájané uhorky a morčaciu slaninu a ešte zhruba 10 minút prevar.
- Ochutnaj a podľa chuti prisol a pripepri. Ak je omáčka veľmi kyslá, môžeš pridať sladidlo bez kalórií.
- Nakoniec do omáčky vlož plátky hovädzieho mäsa.
- Podávaj s ryžou uvarenou v ryžovaru.
- Nezabudni si prečítať poznámky nižšie.
- ⭐ AKCIA ⭐ Chceš ZADARMO e-kuchárku 🎄 Fitness vianočné pečivo a 🍫Fitness čokoholik? Teraz získaš obe gratis ku knihe Fit bez diét a ušetríš 27 €! Neotáľaj, akcia je časovo obmedzená! 👉 Klikni a ušetri teraz
Poznámky k receptu
- Vpred musíš mať pripravený hovädzí vývar – návod tu. Ja si vždy uvarím veľa vývaru dopredu a po 500 ml zamrazím v plastových nádobkách. Prípadne môžeš kúpiť hotový hovädzí vývar.
- Morčacia slanina alebo Šmakoun párok je pre lepšiu chuť, ale samozrejme zdravšie je nedávať ani jedno.
- Na zahustenie môžeš použiť len jeden druh múky a môže byť len celozrnná, ale chuť potom nie je taká dobrá ako s bielou múkou, navyše sa tam dáva len troška, takže ja do omáčok radšej dávam bielu múku. Môžeš si prečítať moju štúdiu o múkach
- Múku rozmiešaj v studenej vode, kým s ňou budeš zahusťovať. Ak by si nasypala múku do vývaru rovno, tak by vznikli v omáčke cucky. A zahusťuj postupne, aby si to neprehnala a nezahustila moc. Zahustenie sa vždy prejaví až po niekoľkých minútach. Tiež počítaj, že po vychladení bude omáčka ešte hustejšia. Ak zahustíš veľa, tak zrieď vodou.
- Omáčku môžeš aj zmraziť.
- Recept som skúšala aj z falošnej sviečkovej, ale tá sa naopak pečie kratšiu dobu a potom z toho nie je dostatočne silný vývar/výpok, takže falošnú sviečkovú moc neodporúčam. Pri dlhšom pečení je potom zase vysušená.
- Skúšala som aj verziu znojemskej pečienky podľa Chlapcov v akcii, ale neodporúčam ju. Po prvé je pracnejšie a za druhé aby omáčka mala dobrú chuť, musíš cibuľu osmažiť na veľa tuku, a to pri chudnutí fakt nechceme. Nakoniec som ju aj tak musela dochutiť vývarom.
- Nutričné hodnoty sú uvedené na hovädzie pliecko bez morčacej slaniny/párku.
Komentáre
Robila som z bravčového stehna, nedala údeninu, urobila som vajcia na tvrdo a zahustila celozrnnou múkou a nepouzila Krupičku, a tiež výborná… Raz s ryžou a druhý deň som za pomoci pekárne na chlieb vytvorila špaldové knedle a super…
Znojemskú milujem, určite vyskúšam! Vďaka moc za recept. Len dotaz. Dá sa na zahustenie použiť aj cícerová múka?
Vďaka, budem rada za foto výsledku 😉 S cícerovou múkou som nikdy nepracovala, ale myslím si, že by nemal byť problém. Tipujem, že bude fungovať podobne ako hraška.
Baby, no. „Nie, nie, to sa tam nezmestí!, vojde, neboj! – Auuu!!! No vidíš.“
Prečo to robiť jednoducho, keď to ide robiť zložito, že?
Hoďte bobka na múky, keď už by som tam chcel tú múku dostať, tak ako roux, nebolo by z toho takej šedivej UHO nevábnej farby i chuti. Proste tam vrazte poriadne mirepoix, tej cibule cca toľko, čo mäsa, no a po 1/2 množstve cibule mrkvy a zeleru (zeleného, nie buľvy).
Zarestujte mäso (ideálne na loji, prípadne na masti), mäso vyberte, zarestujte cibuľu do sklovata, podlejte trochou suchého červeného vína, nechajte odvariť, zase podlejte, zase nechajte odvariť, a tak stále dookola, až cibuľa zmäkne a dostane jednotnú farbu ( to cca 1/2 – 3/4 hodiny), potom odvarte víno na tuk, pridajte mrkva a zeler, zarestujte do skaramelisovania, znovu zalejte červeným vínom a deglasirujte, tj odvariť, pri tom premiešať, aby sa všetky pripečeniny z mäsa a zeleniny oddelili od dna. Zalejte červeným vínom tak, aby bola zelenina ponorená a dajte do toho to mäso, aby sa trošku tým vínom zatiahlo. V druhom hrnci rozohrejte fond brún, demi-glace, alebo glace, a akonáhle to varí, zalejte tým to mäso. Pridajte klinček, vavrín a korenie, a duste, až to bude mäkké.
Následne stačí vybrať mäso, vavrín, klinčeky a korenie, mäso ešte teplé osoliť (keď ho osolíte skôr, bude púšťať mäsové šťavy do omáčky, čo síce pridá omáčke, ale mäso bude suché, ako cesta), všetko ostatné prepasírovať. Hrniec vymyť, na tuku zarestovať na kocky nakrájané uhorky, zaliať prepasírovaným jusom, legírovať maslom (alebo rozšľahanými žĺtkami, neviem, čo z toho je, či nie je „fit“, áno, netuším, čo to slovo má znamenať), dosoliť, dokoreniť. A ak to jedlo nemôže bez múky žiť, tak orestujte uhorky, vyberte, zaprášte múkou, opečte na roux, a následne zalejte prepasírovanou omáčkou a vráťte uhorky.
Je to jedlo, v podstate, na redukčnú diétu, takže fakt nechápem, čo by na tom nebolo „fit“. Ale proti gustu, ako … :-)))