Ingrediencie na celozrnnú žemľovú knedľu
- 250 g celozrnnej pšeničnej alebo špaldovej múky
- 250 g hrubej pšeničnej bielej múky (v USA – Wondra)
- 300 ml nízkotučného mlieka (0,5 – 1,5%)
- 1 ks vajce M (50 g)
- 1 lyžička soli (5 g)
- 10 g sušeného droždia alebo 30 g kvasníc
Postup receptu – ako pripraviť zdravú domácu knedľu
- Vajce, mlieko a droždie nechaj odstáť na izbovú teplotu aspoň pol hodiny.
- Rozmiešaj vajce s mliekom vo väčšej miske.
- Múku preosej cez jemné sitko, aby bol výsledok nadýchanejší, ale nevyhadzuj tú preosiatu odumietnutú múku z celozrnnej múky, knedlík by potom mal menej vlákniny a bol svetlejší.
- Pridaj instantné droždie, dobre premiešaj a nakoniec vmiešaj štipku soli. Ak máš čerstvé droždie, musíš najskôr vypracovať kvások.
- Postupne pridávaj múku k mlieku a vajcu a miešaj. Ak začne byť cesto konzistentnejšie, hniesť ho buď vareškou v miske medzi kolenami zdvíhaním od seba k sebe alebo na doske rukami otáčaním cesta vo štvrtotáčkach po smeru hodinových ručičiek, zadný okraj cesta vždy prehni do stredu a pritlač. Hnetenie trvá minimálne 10 minút. Riaď sa konzistenciou cesta, ktoré má byť pružné a nelepivé. Nemusíš použiť všetku pripravenú múku. Prácu si značne uľahčíš použitím kuchynského robota.
- Dobre vypracované cesto prikryj potravinárskou fóliou a kuchynskou utierkou alebo daj do plastovej uzatvárateľnej veľkej misky a nechaj na teplom mieste kysnúť cca 1 – 2 hodiny. Cesto by malo zdvojnásobiť svoj objem. Pre uľahčenie môžeš použiť urýchľovač kysnutia.
- Vykysnuté cesto rozdeľ na 3 časti a z každej uvaľ šišku vo forme knedle, viď foto postup. Ak chceš knedlíky väčšie, rozdeľ len na 2 časti, ale musíš mať potom veľký hrniec.
- A teraz zásadná vec. Po uvaľení knedle prikryj a nechaj ešte minimálne 20 minút kysnúť. Ak toto vynecháš, knedlík sa pri varení nezväčší a nebude pekne nadýchaný.
- Kým knedlíky vykysnú, tak sa rozhodni, či ich budeš variť na pare alebo vo vode. Môžeš použiť na každú várku inú metódu. Knedlíky na pare majú lepšiu štruktúru, ale musíš mať vhodný parník, ktorý nemá uprostred tyčku. Daj teda variť vodu. Podľa množstva knedlíkov budeš musieť použiť buď viac hrncov alebo variť postupne. V oboch prípadoch musíš počítať, že knedle zväčšia objem asi o tretinu, takže nedávaj všetky do jedného hrnca.
- Varenie knedle na pare – parník postriekaj troškou repkového oleja vo spreji, aby sa knedle nepriľnuli. Knedle daj do hrnca nad parou, priklop a naparuj cca 20 minút.
- Varenie knedle vo vode – knedle daj do vriacej vody, var prikryté 10 minút a potom otoč na druhú stranu a var ďalších 10 minút. Prípadne môžeš otáčať priebežne.
- Knedlík vyťahni z pary alebo vody a hneď prepichni v niekoľkých miestach špajdlou, aby sa nesrazili. Je dobré hneď nakrájať a pozrieť sa, či nie je vnútri ešte syrový. Ak by bol, ešte dovar.
- Až knedlíky trochu vychladnú, nakrájaj ich pomocou nitky, a to od stredu smerom k okrajom, viď foto postup. Z každej knedle som nakrájala 12 ks.
- Uchovávaj v chladničke.
- Podávaj napríklad k fit rajskej omáčke, fitness guláši, fitness segedínu, fitness kureti na paprike, fitness koprovej omáčke, fitness svíčkovej alebo fitness játrovej omáčke.
- Hmotnosť celej várky 865 g, váha 1 ks = 25 g.
- 💚 Chceš jedálničky nielen na chudnutie z mojich receptov alebo inšpiráciu čo zdravého a fit variť? Všetko a oveľa viac nájdeš v mojej tlačenej aj PDF knihe Fit bez diét 👉 Omrknúť knihu
Komentáre
Dnes som robila k znojemskej. Robila som že špaldovej múky. Kysnutie a hnetenie za mňa zaobstarala domáca pekáreň, ja už len vytvarovala knedle a dala na platynko na páru 30 minút variť (robila som 2, veľa nadobudli) …. Už iné nechceme.
😀 Vďaka! Domácu pekáreň zatiaľ nemám, ale začínam viac piecť pečivo, tak by sa už možno aj hodila.
Vďaka za tento recept aj postup! Dnes som knedľa robila vlastne úplne prvýkrát v živote (ja osobne na ne, resp. na omáčkové jedlá veľmi nie som; teraz som varila zdravý segedín), a podaril sa na výbornú – a tiež veľmi chutil. Škoda, že nejde vložiť fotku 🙂
Super, vďaka za testovanie i pochvalu 😉 Vkladanie fotiek do komentára už mi tiež napadlo, akurát som to ešte nezrealizovala, tak vďaka aj za pripomenutie 🙂
Dobrý deň. Ako silný diabetik som hľadal nejakú inšpiráciu na ľahšie diétnejšie jedlá. Náhodou som narazil na váš blog a veľmi ma zaujal. Ako klasický čech si dosť potrpím na klasické české omáčky a po knedle mi býva dosť ťažko. Určite poviem manželke nech skúsi tento recept na vaše knedle. Veľmi ďakujem za inšpiráciu. Karol P.
Dobrý deň Karle, vďaka za pochvalu. 😉 Tiež milujem českú kuchyňu. Budem rada za otestovanie a info, ako chutilo. 🙂 Olga
Došla mi doma hrubá múka, tak som v robote pomlela špaldové krúpy. Výsledok je výborný a nutrične ešte zaujímavejší.
Super, vďaka za tip 😉
Dnes uvarené a ja aj manžel sme nadšení ako skvelé knedle sú..Idem na ďalšie vaše recepty, ste skvelá!-:)
Tak to je super, že sa podarili, nie je to úplne triviálne, tak mám radosť a vďaka za odozvu 😉
Zdravím, je možné v núdzi namiesto celozrnnej pšeničnej alebo špaldovej múky použiť celozrnnú raznú (ražnú)? A tiež sa chcem opýtať, ako knedľu uskladniť keď ju neplánujem použiť v ten istý deň ako ju uvarím – ako dlho je možné ju skladovať vcelku (nerozkrájanú) v chladničke? Prípadne je možné ju rozkrájať na plátky a zmraziť? Ďakujem za odpoveď.
Dobrý večer, Franto. So ražnou som to neskúšala, ale pokiaľ viem, tak ražná múka zle kysne a je taká „ťažká“, takže si myslím, že sa to veľmi nepodarí. Čo sa týka výdrže, tak ja ju mávam v chladničke v zatvorenej plastovej miske a väčšinou spotrebujem do týždňa (najdlhšiu dobu som netestovala). Netestovala som ani zmrazenie, ale myslím si, že to v pohode pôjde.
Ďakujem za odpoveď. Ešte mi dovoľte jednu otázku – v predpise hovoríte o možnosti použitia sušeného aj čerstvého droždia, pričom u čerstvého je potrebné z neho pripraviť kvások. Predpokladám, že by mi na jeho prípravu hravo poslúžil ktorýkoľvek návod na webe či v kuchárskej knihe, ale predsa by som sa rád opýtal – ako pri príprave týchto celozrnných knedlí pripravujete kvások z čerstvého droždia vy?
Ja som popravde knedľa z čerstvého droždia ešte nerobila, pretože teraz žijem v USA, kde sa čerstvé droždie nedá veľmi dobre zohnať, skôr vôbec, ešte som ho nikde nevidela. A v Česku som s ním pracovala iba raz, ono je totiž pohodlnejšie mať sušené furt po ruke, než niekde chodiť a zháňať čerstvé. Avšak princíp je taký, že sa kvasnice rozdrobia buď priamo do múky doprostred, kde sa urobí jamku, naleje sa tam troška teplejšieho mlieka (pozor, nesmie byť horúce, to by usmrtilo kvasnice) a pridá sa tam pre lepšie vzítie lyžička cukru (príp. medu, pri knedle by som tam skôr dala cukor), premieša sa to v tom jamku aj s troškou múky a nechá sa to cca 10 minút vzísť a potom sa postupuje podľa receptu. Prípadne sa to droždie dá aktivovať bokom, že do trochy múky rozdrobíte tie kvasnice, pridáte mlieko a lyžičku cukru a necháte to vzísť a potom to nalejete do múky a idete ďalej podľa receptu. Tá aktivácia bokom je asi lepší nápad, keby sa to náhodou neaktivovovalo, tak nech nemusíte zvyšnú múku vyhodiť. Pozor, v oboch prípadoch musíte odčítať váhu týchto surovín z toho celkového množstva surovín, ktoré patria do receptu (tj múky a mlieka). Zhodou okolností mám už veľmi dlho rozpísaný článok na tému kysnutia a nie ste prvý, kto sa na kysnutie pýta, takže asi by som ho konečne mala dopísať.